Do czego służy eksplorator stomatologiczny?

Zapytany przez: Nelsa Chulilla | Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2020 r.
Kategoria: zdrowie medyczne zdrowie stomatologiczne
4,2/5 (244 odsłon, 28 głosów)
Sonda dentystyczna lub sierpowa jest instrumentem w stomatologii powszechnie stosowanym w arsenale stomatologicznym . Ostry punkt na końcu eksploratora służy do wzmocnienia wrażenia dotykowego. W przeszłości dentyści zwykle używali odkrywcy do badania zębów pod kątem obecności próchnicy.

Poza tym, do czego służą szczypce do bawełny w stomatologii?

Szczypce do watyużywane do manipulowania wacikami, rolkami waty , małymi narzędziami lub innymi małymi przedmiotami wkładanymi lub wyjmowanymi z ust. Kleszczyki opatrunkowe są również używane do przenoszenia płynnych leków pomiędzy zamkniętymi dziobami w celu umieszczenia ich w jamie ustnej lub zębach.

Dodatkowo, jak długo dentysta przechowuje Twoje dane? dziesięć lat

W takim razie do czego służy sonda dentystyczna?

Sonda periodontologiczna jest instrumentem stosowanym w stomatologii powszechnie w arsenale stomatologicznym . Zwykle jest długi, cienki i na końcu tępy. Podstawowym celem sondy periodontologicznej jest pomiar głębokości kieszonek wokół zęba w celu ustalenia stanu zdrowia przyzębia.

Jakie są nazwy narzędzi dentystycznych?

Instrumenty egzaminacyjne

 • Lusterko dentystyczne.
 • Sondy.
 • Wiertła operacyjne.
 • Koparki.
 • Drobne skalery.
 • Łyżeczki.
 • Protetyka zdejmowana.
 • Kleszcze dentystyczne.

Znaleziono 32 odpowiedzi na podobne pytania

Jakim instrumentem pakuje się amalgamat podczas przygotowania?

Burnisher – służy do wygładzania powierzchni świeżo wykonanej odbudowy amalgamatowej . Kondensatory – służą do umieszczania w preparacie świeżo umieszczonego amalgamatu . Composite Placement Instrumentsłuży do umieszczania kompozytowych materiałów odtwórczych.

Jak mierzysz głębokość sondowania?

(A) PPD mierzy się przez wprowadzenie sondy periodontologicznej do bruzdy dziąsłowej, aż do wyczucia silnego oporu. Odległość od wolnego brzegu dziąsłowego do głębokości bruzdy lub kieszonki jest głębokością sondowania przyzębia. Powinna być mierzona i rejestrowana w kilku miejscach na obwodzie każdego zęba.

Jakie są podstawowe instrumenty stomatologiczne?

Oto przegląd niektórych z najczęściej używanych narzędzi dentystycznych, a także kilka wskazówek, które pomogą Ci zapamiętać ich nazwy:
 • Lustro w ustach.
 • Odkrywcy.
 • Kleszcze bawełniane.
 • Sonda periodontologiczna.
 • Skaler ultradźwiękowy.
 • Szczypce do ekstrakcji.
 • Winda dentystyczna.
 • Strzykawka powietrzno-wodna.

Czy konieczne jest sondowanie zębów?

Dlaczego „szturchamy dziąsła” podczas każdej wizyty w celu higieny jamy ustnej? Sondowanie dentystyczne pozwala nam monitorować stan dziąseł. Zdrowe dziąsła będą ściślej przylegać do zęba niż niezdrowe dziąsła, co zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej poniżej linii dziąseł.

Do czego służy sonda?

Sonda to jednoniciowa sekwencja DNA lub RNA używana do wyszukiwania jej komplementarnej sekwencji w genomie próbki. Sondę umieszcza się w kontakcie z próbką w warunkach, które umożliwiają hybrydyzację sekwencji sondy z jej sekwencją komplementarną.

Jakich narzędzi używa dentysta?

Jakiego sprzętu używa Twój dentysta do opieki nad Tobą?
 • Lustro w ustach. To prawie na pewno zostanie wykorzystane podczas Twojej wizyty.
 • Sonda dentystyczna. Istnieje wiele różnych typów sond.
 • Znieczulający.
 • Strzykawka dentystyczna.
 • Wiertło dentystyczne.
 • Koparka łyżkowa.
 • Wypalacz.
 • Skaler.

Jak sprawdzić zaangażowanie furkacji?

Aby wykryć zajęcie , końcówkę sondy przesuwa się w kierunku domniemanego miejsca furkacji, a następnie zakrzywia do obszaru furkacji . W przypadku mezjalnych powierzchni zębów trzonowych szczęki najlepiej to zrobić od strony podniebiennej, ponieważ furkacja mezjalna znajduje się podniebiennie do środka powierzchni mezjalnej.

Kto sonda Cpitn?

Raport Światowej Organizacji Zdrowia z 1978 r. doprowadził do stworzenia Wspólnotowego Wskaźnika Potrzeb Leczenia Przyzębia ( CPITN ) oraz sondy periodontologicznej o nazwie WHO 621 ("Trintity").

Do czego służą pęsety dentystyczne?

Pęsety służą do bezpiecznego umieszczania lub wyjmowania małych przedmiotów, takich jak waciki z waty.

Do kogo należy dokumentacja dentystyczna?

Twoje prawo do uzyskania dostępu do dokumentacji dentystycznej
Twoja oryginalna dokumentacja należy do twojego dostawcy opieki zdrowotnej. Twój świadczeniodawca opieki zdrowotnej nie może odmówić Ci kopii dokumentacji, jeśli nie zapłaciłeś za otrzymane usługi. Mogą jednak pobierać opłatę za przygotowanie i wysłanie ewidencji .

Czy dentyści dzielą się danymi?

Przepisy HIPAA wymagają, aby gabinety dentystyczne przechowywały dokumentację pacjentów przez sześć lat — dłużej w przypadku nieletnich. Jednak dobrym pomysłem jest jak najszybsze przeniesienie danych, aby dać nowemu dentyście dostęp do informacji, które mogą pomóc w diagnozie i leczeniu.

Z czego składa się dokumentacja dentystyczna?

Rekord dentystyczny odnosi się do wszystkich informacji, które są związane ze świadczeniem usług dentystycznych, w tym dokumentacji pacjenta, dokumenty handlowe obejmują formy rozliczeń, roszczeń, opłat laboratoryjne, planowanie itd, a rekordy narkotyków.

Kiedy należy zaktualizować historię medyczną?

Historie medyczne powinny być aktualizowane na początku każdego kolejnego przebiegu leczenia (CoT) i najlepiej podpisane przez pacjenta i wykonawcę przy każdej aktualizacji .

W jaki sposób wykorzystuje się dokumentację dentystyczną do identyfikacji osoby?

Dokumentacja dentystyczna może być wykorzystana do identyfikacji szczątków, gdy nie ma innych możliwości. Aby dokonać identyfikacji, dentysta sądowy porównuje dokumentację dentystyczną z okresu, kiedy dana osoba żyła, ze zdjęciami, zdjęciami rentgenowskimi i wizualną obserwacją zębów osoby po śmierci, wyjaśnił Sonkin.

Gdzie powinna być przechowywana historia medyczna?

bezpiecznie przechowywane : akta w formie papierowej powinny być przechowywane w zamykanych szafach na akta w pomieszczeniach dostępnych tylko dla personelu i nigdy nie pozostawiane bez nadzoru podczas użytkowania; zapisy elektroniczne powinny być chronione hasłem. Dalsze wskazówki dotyczące prowadzenia dokumentacji klinicznej są dostępne z innych źródeł.

Jak pozbyć się modeli dentystycznych?

Zanieczyszczone modele
Większość modeli do badań dentystycznych nie będzie zanieczyszczona ani zakaźna. W rzadkich przypadkach, gdy model badania dentystycznego jest zanieczyszczony, należy go zutylizować jako odpad niebezpieczny. Następnie zostanie on wysłany do spalenia.

Dlaczego dentyści potrzebują historii medycznej?

Dlaczego dentyści potrzebują mojej historii medycznej ? Aby to zrobić , muszą wiedzieć o wszelkich chorobach , które możesz mieć i czy przyjmujesz jakiekolwiek leki. Wiele chorób może mieć znaczący wpływ na jamę ustną i zęby. Naukowcy wciąż odkrywają, w jaki sposób zdrowie jamy ustnej odnosi się do ogólnego stanu zdrowia.